به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، روز گذشته در حالی که کارگران در حال حفاری در کوچه عیدگاه مشهد در مجاورت بازار رضای این شهر بودند با گنجینه ای تاریخی رو به رو شدند؛ چندین قطعه استخوان انسان که احتمالا به گورستان قدیمی عیدگاه متعلق است و مقداری سفالینه از دل این پروژه یافت شده که به‌گفته کارشناسان، به‌احتمال زیاد ارزش تاریخی دارند.

در همین راستا سرهنگ محمدعلی مدیر، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در جریان اجرای طرح آب وفاضلاب در کوچه عیدگاه که در محوطه بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی است چندین تکه سفال و چند تکه استخوان پوسیده که احتمالا تاریخی باشند کشف شده است.

وی افزود: در حال حاضر اجرای طرح متوقف شده و اشیای مکشوفه به کارشناسان میراث فرهنگی تحویل داده شده است تا ارزش تاریخی آنها سنجش و ارزیابی شود.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: منطقه اطراف حرم مطهر رضوی بافت تاریخی و ارزشمندی دارد بنابر این با احتمال تاریخی بودن این آثار منتظر اعلام نتایج بررسی‌های کارشناسان در این زمینه هستیم.

گفته می‌شود؛ محله عیدگاه که محل برگزاری نماز‌های عید فطر و عید قربان برای اهل‎ سنت بوده است، حدود 7قرن قدمت دارد و  قبرستان آن هم می‎‌تواند به همین اندازه سابقه داشته باشد. بنابراین، کارشناسان احتمال می‌‎دهند جمجمه‎‌های کشف‎ شده در جریان حفاری اداره آب‌ و فاضلاب در کنار بازاررضا (ع) نیز حتی به دوره ایلخانی مربوط باشد.

انتهای پیام/282/ن

 


مشاهده منبع خبر
مسیر آذربایجان||برای آگاهی مردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed