به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “دیمیتری پولیانسکی”، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد یادآور شد که کشورهای غربی علاقه ای به برقراری صلح در اوکراین ندارند. وی تاکید کرد که غرب با ادامه تامین تسلیحاتی کی‌یف به عقب راندن دورنمای صلح در اوکراین ادامه می دهد.

این دیپلمات روس در نشست شب گذشته، دوشنبه، شورای امنیت سازمان ملل گفت: «با گسترش بحران اوکراین، نمایش یک تصویر سیاه و سفید از روند اوضاع در اوکراین برای شرکای غربی سابق ما سخت‌تر و دشوارتر می‌شود، زیرا آشکارتر و آشکارتر می‌شود که مردم غیرنظامی این کشور مدت‌ها قبل می توانستند از رنج و عذاب خلاص شوند، اگر مقامات کی‌یف و اربابان غربی آنها به صلح علاقه مند بودند.»

پولیانسکی افزود که کشورهای غربی در تلاش هستند تا اقدامات روسیه در اوکراین را “به ناخوشایندترین شکل” جلوه دهند و روی جنایات طرف اوکراینی سرپوش بگذارند.

پیش از این، در اوایل ماه فوریه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که درست در لحظه ای که فرصت برای پایان دادن به درگیری با ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک وجود داشت، همکاران غربی حاضر به مذاکره نشدند و مقامات کی‌یف را وادار کردند تا از مذاکرات خارج شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز در اواخر ماه ژانویه اشاره کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، اگر بخواهد، می تواند با یک دستور  به کی‌یف، به سرعت به درگیری در اوکراین پایان دهد. با این حال، به گفته وی، رهبر آمریکا نمی خواهد از این کلید استفاده کند، بلکه برعکس، مسیر پمپاژ بیشتر سلاح به اوکراین را انتخاب کرده و همه به خوبی از هدف وی از این خط مشی آگاه هستند.

آخرین دور مذاکرات رو در رو بین نمایندگان روسیه و اوکراین در تاریخ 29 ماه مارس سال 2022 در ترکیه برگزار شد. در اکتبر همان سال، کی‌یف به طور رسمی از هر نوع تماس با مسکو صرف نظر کرد. سپس ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، تصمیم شورای امنیت ملی و دفاع این کشور در خصوص عدم امکان مذاکره با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه را امضا کرده و آن را بعنوان یک قانون لازم الاجرا کرد. این در حالی است که مقامات غربی مرتباً طرف روسی را به عدم تمایل برای گفتگو متهم می کنند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و چهل و نهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

مقام اوکراینی: منتظر تغییرات پرسنلی در وزارت دفاع طی این هفته نباشید

دیوید آراخامیا، رئیس فراکسیون حزب طرفدار رئیس جمهوری “در خدمت مردم” در پارلمان اعلای اوکراین  اعلام کرد که در این هفته هیچ تغییر پرسنلی در وزارت دفاع اوکراین رخ نخواهد داد. 

وی روز دوشنبه در کانال تلگرامی خود نوشت: “این هفته هیچ تغییر پرسنلی در بخش دفاعی رخ نخواهد داد.”

یک روز قبل از آن، آراخامیا گفته بود که رئیس اداره اصلی اطلاعات اوکراین، کریل بودانوف، پس از استعفای آلکسی رزنیکوف، ریاست وزارت دفاع این کشور را بر عهده خواهد گرفت. به گفته وی، وضعیت کنونی «سیاست تغییر پرسنلی دروزارت دفاع را دیکته می کند».

در همان روز، رزنیکوف خود در مورد احتمال برکناری از سمتش اظهارنظر کرده و گفت که آماده هرگونه تحولی در این باره است. این در حالی است که به گفته وی، هنوز هیچ صحبتی در خصوص پایان کار وی به عنوان وزیر دفاع مطرح نشده است.

پیش از این برخی نمایندگان پارلمان اوکراین، مدعی شدند که رزنیکوف از قبل نامه استعفای خود را نوشته است.

زلنسکی به اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل دعوت شد

شورای اروپا به نمایندگی از ریاست آن شارل میشل، از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دعوت کرده است تا در نشست سران اتحادیه اروپا شرکت کند. 

بارند لیتس، سخنگوی این تشکیلات شب گذشته، دوشنبه اعلام کرد: «رئیس شورای اروپا از رئیس جمهوری زلنسکی دعوت کرده تا شخصا در نشست آتی رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کند. به دلایل امنیتی، اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه نخواهد شد.»

این رویداد قرار است در تاریخ 9 تا 10 فوریه (20 و 21 بهمن ماه) در بروکسل برگزار شود.

در تاریخ سوم فوریه، اجلاسی موسوم به نشست اتحادیه اروپا و اوکراین در کی‌یف برگزار شد. موضوع اصلی مورد بررسی در آن مسئله امکان الحاق این کشور به اتحادیه اروپا و “طرح صلح” رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی بود.

توضیح  نامشخص بایدن درباره عدم تمایل به ارسال جنگنده‌های اف 16 به اوکراین 

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، عدم تمایل خود برای ارسال جنگنده های اف.16 به کی‌یف در چارچوب ارائه کمک های نظامی را با بیان اینکه به عقیده او، آنها باید در ایالات متحده باقی بمانند، توضیح داد.

این سوال که چرا او با ارسال F.16 به اوکراین مخالفت کرده، شب گذشته، دوشنبه توسط خبرنگاران در چمن جنوبی کاخ سفید در حالی که رهبر آمریکا در حال بازگشت از اقامتگاه خود در کمپ دیوید، مریلند بود، برای بایدن مطرح شد. بایدن پاسخ داد: “برای اینکه ما باید آنها را در اینجا نگه داریم. این وضعیت موضوعی کاملاً متفاوت است.” 

بایدن در اواخر ماه ژانویه گفت که ایالات متحده  جت های جنگنده اف 16 را به اوکراین نخواهد فرستاد. با این حال، روزنامه واشنگتن پست در اول فوریه فاش کرد که برخی از مقامات پنتاگون با این دیدگاه بایدن مخالف هستند.

سفیر روسیه: دلیلی ندارد وین بستری برای مذاکرات روسیه و اوکراین شود

دیمیتری لیوبینسکی، سفیر روسیه در وین شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که به عقیده طرف روسی دلیلی وجود ندارد که وین را به عنوان یک پلتفرم احتمالی برای انجام مذاکرات بین فدراسیون روسیه و اوکراین در نظر بگیریم. 

وی یادآور شد که الکساندر وان دربلن، رئیس جمهوری اتریش در سفر اخیرش به اوکراین تاکید کرد که وین در “بعد سیاسی” به هیچ وجه بی طرف نیست و هرچند به اوکراین تسلیحات ارسال نکند، اما به هیچ وجه دیگران را از انجام این کار باز نخواهد داشت.

سفیر روسیه گفت: «بنابراین، دلیلی وجود ندارد که وین را به عنوان یک میانجی فرضی یا بستری احتمالی برای انجام مذاکرات تلقی کنیم.»

دیمیتری لیوبینسکی تاکید کرد که اظهارات تند ضدروسی و اخراج بی‌ پایه و اساس اخیر دیپلمات‌های ما از وین، تأیید دیگری بر این موضوع است.

این دیپلمات در پایان افزود: «وین به عمد به آتش زدن تمامی پل‌ها و تخریب روابط سازنده قبلی بین دو کشور ادامه می دهد، بدون اینکه به عواقب آن فکر کند».

در اوایل ماه فوریه، اتریش چهار دیپلمات روسی را “عنصر نامطلوب” اعلام کرد. دو نفر از آنها اعضای نمایندگی دائم روسیه در مقر سازمان ملل در وین و دو نفر دیگر از کارکنان سفارت روسیه هستند. در پیام وزارت خارجه این کشور آمده است که این افراد “اقداماتی انجام داده اند که با وضعیت دیپلماتیک آنها سازگار نیست”. 

وزارت امور خارجه روسیه در حال کار به روی پاسخ مناسب به این اقدام است.

کمک نظامی هلند به اوکراین به بیش از یک میلیارد یورو رسید

کائیسا اولونگرن، وزیر دفاع هلند روز دوشنبه در نامه ای خطاب به پارلمان این کشور اعلام کرد که هلند تاکنون بیش از یک میلیارد یورو کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است. همانطور که در سند منتشر شده در وب سایت رسمی پارلمان هلند مشخص شده، کل کمک های نظامی ارائه شده پس از شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین، به 1.07 میلیارد یورو رسیده است. صحبت بر سر تجهیزات مختلف نظامی، خرید ماشین آلات و تجهیزات برای رفع نیازهای اوکراین و همچنین بودجه اختصاص داده شده به صندوق های تخصصی است.

وزیر دفاع اعتراف کرد که کمک به اوکراین پیامدهایی برای آمادگی نیروهای مسلح هلند دارد، اما در حال حاضر وضعیت قابل قبول است. البته در بلندمدت، این کشور به برنامه ای برای تکمیل ذخایر و خرید تجهیزات جدید نیاز دارد که در حال حاضر روی آن کار می شود.

پیش از این، مارک روته، نخست وزیر هلند گفت که هلند قصد دارد در سال 2023، 2.5 میلیارد یورو برای کمک های انسان دوستانه و نظامی به اوکراین، تعمیر و بازسازی زیرساختارها، حمایت دیپلماتیک و همچنین کمک به محاکمه مسئولین جنایات جنگی اختصاص دهد. 

 پولیانسکی: برخی خانواده‌های اسرای اوکراینی خواستار عدم بازگرداندن عزیران خود شده‌اند

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که برخی از بستگان اسیران اوکراینی از مقامات روس می خواهند که عزیزان آنها به اوکراین باز نگرداند تا مجبور نشوند به ارتش بازگشته و دوباره به جنگ اعزام شوند.
این دیپلمات در نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل  گفت: «کار به جایی رسیده که مادران و همسران نیروهای نظامی اوکراینی در درخواست های خود از کمیسر حقوق بشر روسیه درخواست می کنند که عزیزان آنها را در خاک کشورمان نگه داریم تا این افراد دوباره به جنگ اعزام نشوند.»

به گفته وی، اقدامات فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین آنها را به سمت چنین درخواست هایی سوق دادهاست. او همچنین یادآور شد که کی‌یف از شهروندان خود به عنوان خوراک دم توپ استفاده می کند و سخنان سربازان اسیر اوکراینی و همچنین بستگان آنها، اغلب افشاگر اقدامات وحشتناک فرماندهان نیروهای مسلح اوکراین است.

سازمان ملل خواستار تمدید توافقنامه غلات در ماه مارس شده است

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه شب گذشته، دوشنبه، اعلام کرد که سازمان ملل متحدبه ارائه کمک به تضمین صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی از روسیه، از جمله صادرات آمونیاک، ادامه خواهد داد. او طی سخنرانی خود در نشست شورای امنیت درباره اوکراین گفت که این سازمان تمدید توافقنامه غلات در ماه مارس را حیاتی می داند.

گریفیتس افزود: «سازمان ملل به تسهیل صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی، از جمله آمونیاک، از روسیه به عنوان بخشی از این بسته توافقی ادامه خواهد داد، که همچنان بخش کلیدی از تلاش‌های گسترده‌تر ما برای رسیدگی به مشکل امنیت غذایی جهانی است.»

پیش از این، در اواخر ماه ژانویه، خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه گفته بود که 18 میلیون تن محصولات کشاورزی در چارچوب توافقنامه غلات به کشورهای مختلف تحویل داده شده است.

در عین حال، وزارت امور خارجه روسیه در همان زمان گزارش داد، اکثر محصولات صادر شده در چارچوب کریدور دریای سیاه، همانطور که انتظار می رود، به کشورهای فقیر نرسیده، بلکه به کشورهایی با سطح درآمد بالا انتقال یافته است. بدین ترتیب، طبق این اطلاعات، کشورهای فقیر تنها 551 هزار و 527 تن دریافت کردند که 3 درصد از کل غلات صادر شده را تشکیل می دهد.

مشاور سابق رئیس پنتاگون امکان فروپاشی ناتو را بعید ندانست

سرهنگ بازنشسته داگلاس مک گرگور، یکی از مشاوران سابق رئیس پنتاگون، روز دوشنبه ابراز عقیده کرد که اگر مذاکرات درباره اوکراین به زودی آغاز نشود، ائتلاف آتلانتیک شمالی به دلیل اختلافات کنونی بر سر این موضوع باید منتظر فروپاشی خود باشد. 

این کارشناس نظامی یادآور شد که ناتو به عنوان یک اتحاد دفاعی ایجاد شد و در ابتدا به عنوان یک ساختار تهاجمی تصور نمی شد، اما از دهه 1990 وضعیت تغییر کرده است. مک گرگور گفت: «و اگر مناقشه در اوکراین حل و فصل نشود و فشار بیشتری بر ناتو وارد شود، این ائتلاف از هم خواهد پاشید».

نخست وزیر نروژ از اختصاص 7.5 میلیارد دلار به کی‌یف خبر داد

دولت نروژ 75 میلیارد کرون (نزدیک به 7.5 میلیارد دلار) در طول پنج سال آینده به اوکراین کمک خواهد کرد. این موضوع را روز دوشنبه، نخست وزیر یوناس گار استور اعلام کرد. به گفته وی، نروژ سالانه 15 میلیارد کرون نروژ (نزدیک به 1.5 میلیارد دلار) طی پنج سال آینده برای حمایت از کی‌یف اختصاص خواهد داد.

نخست وزیر نروژ افزود:  تعهد بلندمدت ما به اوکراین همچنین سیگنالی را به روسیه ارسال می کند که “کشورهای آزاد و دموکراتیک از کی‌یف حمایت می کنند.”

وی یادآور شد که مبلغ مشخص شده به طور مساوی بین حمایت از ارتش اوکراین و نیازهای غیرنظامی این کشور تقسیم خواهد شد.

مشاور دفتر زلنسکی با آتش بس موقت در اوکراین مخالفت کرد

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، اعلام کرد که کی‌یف حتی از آتش بس موقت در اوکراین موافقت نخواهد کرد. 

این سیاستمدار روز دوشنبه در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: “هر گونه امتیازی تسلیم در برابر روسیه محسوب می شود و ما تحت هیچ شرایطی اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.”

به عقیده وی، یک آتش بس موقت در درگیری تنها وضعیت را پیچیده تر کرده و به طرف روسی اجازه میدهد تا خود را برای حمله جدیدی تجهیز کند.

گروسی این هفته به مسکو سفر می‌کند، ولی پوتین با او دیدار نخواهد کرد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روز دوشنبه به خبرنگاران اعلام کرد که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این هفته به مسکو سفر خواهد کرد.
وی گفت: «توافق در رابطه با این سفر در حال به پایان رسیدن است. اما می توانم تأیید کنم که این هفته خواهد بود. برنامه هنوز به طور کامل شکل نگرفته، اما همه چیز حکایت از انجام این بازدید دارد. ما مشتاق گفتگوی عمیق و حرفه‌ای با مدیرکل آژانس هستیم.»

وی همچنین یادآور شد که در جریان این مذاکرات همچنان، ایجاد منطقه امنیتی اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در همین رابطه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز این خبر را تایید کرد که رافائل گروسی، رئیس آژانس .ی انرژی اتمی این هفته در مسکو حضور داشته باشد، ولی یادآور شد که قرار نیست با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیداری داشته باشد. 

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: خیر گروسی و پوتین قرار نیست این هفته با یکدیگر ملاقات کنند. انتظار می رود گروسی در روسیه با همکارانش از شرکت “راس اتم”، و وزارت امور خارجه گفتگو کند و در صورت لزوم، وزارتخانه ها و ادارات دیگر نیز می توانند در این امر مشارکت کنند، بنابراین روسیه واقعاً انتظار مذاکرات اساسی را دارد.

کرملین گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر تولید مشترک پهپاد با ایران را رد کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره اطلاعاتی که در برخی رسانه ها درباره برنامه های تولید مشترک پهپاد با ایران منتشر شده، اعلام کرد که روسیه برنامه های میهنی خود را برای ساخت پهپادهای بدون سرنشین دارد و و نیاز به کمک کشور دیگری در این خصوص ندارد. 

یک روز قبل، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع خبری نوشت که گویا روسیه و ایران قرار است  بطور مشترک کارخانه ای بسازند که بتواند حداقل 6 هزار پهپاد تهاجمی طراحی شده در ایران را تولید کند.

پسکوف در توضیح این اطلاعات یادآور شد که نمی داند این روزنامه به چه منابعی برای این گزارش تکیه کرده است. وی تاکید کرد: روسیه برنامه مشخص میهنی برای تولید پهپاد دارد که آنها در حال اجرا هستند و نیازی به کمک خارجی وجود ندارد.

پسکوف افزود: می‌دانید که اخیراً فهرستی از دستورالعمل‌های ریاست‌جمهوری در مورد توسعه برخی تولیدات تجهیزات نظامی، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین تصویب، امضا و علنی شده است. بنابراین، ما برنامه های توسعه خود در این زمینه را داریم.

./


مشاهده منبع خبر
مسیر آذربایجان||برای آگاهی مردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed